Základní škola Drnovice, okres Vyškov, Náves 109, 683 04 Drnovice

Krizový program proti šikaně, součást MPP

školní rok 2021/2022

• Do prevence proti šikaně jsou zapojeni všichni pracovníci školy. Informace si mezi sebou předávají na pedagogických radách, prostřednictvím nástěnek, internetu i
    formou individuálního pohovoru.
  • Touto problematikou se zabývá především školní poradenské pracoviště (ŠPP).
  • Je zajištěn společný postup při řešení šikanování formou úzké spolupráce především třídních učitelů s ŠPP, zejména pak s metodikem prevence, který je informována o jakémkoliv projevu šikany a doporučí postup při řešení situace.
  • Velmi důležitá je prevence realizovaná ve vhodných hodinách, kde mají žáci možnost společně s třídním učitelem řešit své problémy. Konají se podle potřeby třídních učitelů.
  • Na problematiku šikany lze upozornit ve všech předmětech, zejména ve výchovách. Zde je nutná spolupráce mezi jednotlivými vyučujícími.
  • Mimo výuku je prevence uskutečňována o přestávkách (komunikace se žáky), prostřednictvím třídních učitelů, elektronickou poštou i během mimoškolních akcí.
  • Ochranný režim je zajištěn a garantován školním řádem, ve kterém jsou jednotlivé body věnovány vztahům mezi spolužáky, je zde začleněn i způsob potrestání v případě porušení některého z bodů. ŠPP vytipovalo rizikové prostory (toalety, šatny) a zajistilo zde důsledné dodržování dozorů.
  • Rodiče jsou seznámeni se základními dokumenty formou webových stránek. Jakékoliv podezření na šikanu svého dítěte hlásí buď třídnímu učiteli, nebo komukoliv z ŠPP. Kontakty jsou uvedeny v žákovských knížkách.
  • V žákovských knížkách jsou též uvedeny konzultační hodiny, termíny třídních schůzek, a hovorových hodin v průběhu celého školního roku.
  • Škola spolupracuje se specializovanými zařízeními, např. PPP, PČR, MP.
  • Jelikož je tento dokument otevřený, bude v průběhu školního roku evaluován jednotlivými pedagogy a aktuálně doplňován a upravován.

V Drnovicích 1. 9. 2021                                                               Mgr. Miroslav Zemánek